Curs de instruire în domeniul protecției datelor cu caracter personal organizat pentru reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne
La data de 14 iunie 2023, reprezentanții Centrului Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal, au organizat un curs de instruire pentru angajații Ministerului Afacerilor Interne, cu genericul: „Asigurarea protecției datelor cu caracter personal în activitatea MAI”.
Scopul cursului a fost de a spori gradul de percepție a angajaților MAI asupra principiilor de protecție a datelor cu caracter personal, precum și asupra asigurării aplicării corecte a prevederilor legale din domeniu, în activitatea pe care o desfășoară.
În cadrul evenimentului au fost discutate subiecte de importanță, cum ar fi:
· Definirea noțiunilor generale aferente domeniului protecției datelor cu caracter personal;
· Drepturile subiecților de date cu caracter personal;
· Prelucrarea categoriilor speciale de date cu caracter personal;
· Principii și temeiuri legale pentru prelucrarea datelor cu caracter personal;
· Modalitatea legală de prelucrare a datelor cu caracter personal în activitatea desfășurată de către MAI;
· Cerințele privind protecția datelor cu caracter personal, în exercitarea atribuțiilor de serviciu;
· Obligațiile MAI în calitate de operator de date în raport cu subiectul de date;
· Aspecte vizând divulgarea informațiilor ce conțin date cu caracter personal, precum și analiza efectuată de către MAI, în ceea ce privește accesul la aceste date;
· Procedura corectă de accesare a datelor cu caracter personal prin intermediul Sistemelor Informaționale de Stat, precum și ducerea evidenței corecte a auditului acestor accesări;
· Asigurarea securității și confidențialității datelor cu caracter personal prelucrate, etc.
Cursul de instruire, s-a dovedit a fi unul interactiv, participanții acordând multiple întrebări, reeșind din activitatea desfășurată de aceștia, la care au primit răspunsuri documentate cu exemple practice, din partea formatorilor.
În cadrul evenimentului, moderat de către reprezentanții Direcției Generale Supraveghere și Conformitate, au fost instruiți circa 50 de reprezentanți ai MAI.